Vitajte na našom blogu, kde sa budeme venovať dôležitému kroku pri obkladaní tehlových obkladov – škárovanie. Správna príprava zmesi a dôkladne prispôsobená špička tvoria základ pre úspešné škárovanie. Tu sú niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť dokonalé výsledky.

Príprava Aplikátora

Pred zahájením škárovacích prác je dôležité správne pripraviť váš aplikátor (škárovacie vrece) alebo pištoľ. Tu je postup:

 1. Upravte špičku aplikátora podľa šírky vypĺňaných škár. Uistite sa, že vytláčaná škárovacia hmota vyplní celý objem škáry a nepríde na lícové plochy tehlových pásikov alebo muriva.
 2. Zabezpečte, že váš aplikátor alebo pištoľ je v dobrom technickom stave a je čistý.
 3. Po dlhšom prerušení prác odporúčame odstrániť škárovaciu maltu z aplikátora, dôkladne ho vyčistiť a vypláchnuť vodou, aby sa zabránilo zatvrdnutiu malty.
 4. Pred pokračovaním je nevyhnutné aplikátor dôkladne osušiť, aby zvyšková voda neovplyvnila farebný odtieň škárovanej plochy.

⇒ Odporúčané škárovacie vrecká

Príprava Škárovej Malty

 1. Obsah 30 kg balenia premiešajte s cca 5 litrami čistej vody, ktorá zodpovedá EN 1008. Miešajte nízkootáčkovým miešadlom (max. 300 ot./min) približne 3 minúty, kým dosiahnete spracovateľnú konzistenciu bez hrudiek.
 2. Neodporúčame používať vodu z neznámych zdrojov alebo vodu obsahujúcu výkvetotvorné soli.
 3. Nechajte pripravenú maltu FM alebo FM-X odležať približne 5 minút a potom ju opäť krátko a dôkladne premiešajte.
 4. Môžete ihneď začať aplikovať škárovaciu maltu do škár aplikátorom alebo pištoľou. Nepotrebujete pridávať ďalšiu prímesovú vodu do pripravenej malty.

 

Tip: Pre zlepšenie manipulácie s maltou QUICK MIX – FM odporúčame pridať stavebné aditívum Duvilax BD20 vo vzájomnom pomere 0,5 kg/30 kg malty, čím sa dosahuje lepšia fluidita hmoty pri aplikácii z aplikačného zariadenia vďaka zvýšenej afinite Duvilaxu BD20 k vode.

Odporúčaná škárovacia malta

Škárovanie

 1. Aplikujte škárovaciu malty do škár a tlakom aplikátora alebo pištoľe vyplňte celý objem škár bez dutín.
 2. Uistite sa, že škárovacia hmota je dobre vyplnená a tým zabráni vnikaniu vlhkosti a hromadeniu sa v konštrukcii muriva.
 3. Zabezpečte, že minimálna vrstva malty je na výšku celej hrúbky obkladového pásika.
 4. Po vtlačení malty FM a FM-X do škár ju nechajte mierne zavädnúť a potom upravte povrch podľa požadovaného tvaru vhodnou pomôckou.
 5. Povrch môžete upraviť  pomocou jemnej drôtenej kefy (ideálne mosadznej) alebo pomocou vytvarovaného drievka.
 6. Po vytvrdnutí očistite prachové nečistoty pomocou stlačeného vzduchu alebo metly.
 7. Miesta, ktoré boli škárované, chráňte pred dažďom počas doby úplného zaschnutia škárovacej malty (spravidla 24 hodín).

Záverom

Správna príprava aplikátora a škárovacia malta sú dôležitými krokmi na ceste k úspešnému škárovaniu. Dodržaním týchto tipov dosiahnete profesionálne výsledky. Nezabudnite dodržiavať technické pokyny a postupovať podľa odporúčaní výrobcu.

Video návod

Skarovanie-BLOGplay icon